W pasie Mierzei Wiślanej położone są znane miejscowości wypoczynkowe. Największą z nich jest - Stegna, słynąca z szerokich pięknych plaż, wyjątkowego zabytkowego kościółka Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie rokrocznie organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Organowy oraz z przystanku kolei wąskotorowej. Ze Stegny można pojechać odkrytymi wagonami, by zobaczyć ujście Wisły do morza. Żuławska Kolej Dojazdowa prowadzi do Nowego Dworu Gdańskiego, Sztutowa i Mikoszewa. Stegna oferuje rozwiniętą infrastrukturę towarzyszącą: dyskont Biedronka, Bank Spółdzielczy, Poczta, Ośrodek Zdrowia, liczne punkty handlowo - usługowe.
stolica polskiego bursztynu, znana na całym świecie. To tu odbywają się Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Natura sprawiła, że na szerokich plażach w Jantarze znajduje się go najwięcej, dzięki czemu plaże są złociste. Do wartych odwiedzenia również w tej miejscowości należą stadnina koni, mini ZOO, Muzeum Bursztynnictwa oraz kolej wąskotorowa.
z piękną plażą i ostoją kormoranów, stara, niewielka osada rybacka z wieloletnią historią. Wioska otoczona jest od północy pięknym sosnowym lasem, szerokimi wydmami i piękną plażą, oraz wodami Morza Bałtyckiego, od południa zaś wodami Zalewu Wiślanego. Naturalna roślinność, czysta woda i szerokie plaże zmieniły miejscowość w chętnie odwiedzany przez spragnionych spokoju punkt na mapie.
choć zasmucającą, gdyż w powstałym tu zaraz po wybuchu II Wojny Światowej obozie zagłady życie straciło ponad 85 tysięcy osób. Przejmujące dziś do szpiku kości Muzeum Stutthof pozostałościami baraków, szubienicy i komory gazowej skłania do refleksji. Pomnik upamiętnia tysiące niewinnych ofiar. Nieopodal Sztutowa znajduje się Rezerwat Buki Mierzei Wiślanej, gdzie chroni się polską buczynę, która liczy już ponad 200 lat. To piękne i zaciszne miejsce na wyjątkowo prozdrowotne i przyjemne spacery o każdej porze roku.
mająca status najmniejszego i najbardziej nasłonecznionego miejsca w Polsce. Wspaniałe położenie wśród lasów powoduje, że jest to miejsce spokojne i wyciszone. Latem przyciąga tu turystów bogate w jod powietrze, szerokie plaże, wysokie wydmy, obfitość ryb, możliwość zbierania grzybów, mikroklimat nadmorski oraz świetne warunki do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa. Latem jest tu mnóstwo atrakcji, a przyjeżdżający Goście mają do dyspozycji liczne restauracje, bary, parki rozrywki dla dzieci oraz centra sportów wodnych. Krynica Morska to również piękna trasa rowerowa wzdłuż wód Morza Bałtyckiego.
to nadmorska dzielnica Gdańska, położona między odnogami Wisły nad Zatoką Gdańską. Stanowi niejako najbardziej na zachód wysunięty punkt zaliczany do Mierzei Wiślanej. W jej skład wchodzi dziewięć dawnych osad, dziś będących dzielnicą Gdańska. Komunikację z Wyspą zapewnia Most Sobieszewski, przez który prowadzi najkrótsza droga do Krynicy Morskiej i na Mierzeję Wiślaną. Wyspę charakteryzują szerokie plaże stanowiące zapowiedź tych, które otaczają Mierzeję Wiślaną, mikroklimat i sosnowe lasy.
Nowoczesne porty jachtowe czekają na entuzjastów żeglarstwa w całym regionie. Znajdują się na trasie Pętli Żuławskiej. To atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna, która łączy ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. Stanowi to 303 km wodnej trasy, którą można pokonać płynąc kajakiem, jachtem, łodzią motorową lub hausbotem. Pętla Żuławska to sieć portów, przystani żeglarskich i pomostów cumowniczych oraz wypożyczalni sprzętu wodnego, dzięki czemu to wspaniałe miejsce do uprawiania turystyki wodnej.
Miejscowości Mierzei wiślanej, pomimo rozwoju i cech nowoczesności, zachowały charakter dawnych wiosek rybackich, a rybę można kupić prosto z kutra. Domy podcieniowe, liczne muzea i pomniki, latarnie morskie, kościoły, kolejka edukacyjna, parki i zwodzone mosty to niewątpliwe atrakcje regionu i miejsca warte zobaczenia.